TÉMA Astma

Světový den astmatu

Globální iniciativa pro astma vyhlašuje každoročně první květnové úterý Světovým dnem astmatu. Letos tento den připadl na úterý 3. května. V České republice se k tomuto dni hlásí Česká iniciativa pro astma.

Astma je chronický alergický zánět průduškové sliznice. Není infekční. Jde o nadměrnou obrannou reakci průdušek proti vlivům vnějšího prostředí.

Astma i alergie mají dědičný základ. Lidé s tímto základem se stávají přecitlivělí na podněty, které zdravému člověku nevadí. Projevy astmatu či alergie se mohou vyskytnout už v dětství, ale také kdykoli později. Alergická rýma je rizikovým faktorem pro vznik astmatu. Pokud se u alergika objeví dechové potíže, je nezbytné provést podrobnější vyšetření, např, spirometrii – funkční vyšetření plic, a začít včas případné počínající astma léčit.

Většina astmatiků s dobře kompenzovanou nemocí je schopna při udržení určitého režimu vykonávat všechny běžné činnosti včetně sportu, přesto je třeba počítat s tím, že se může objevit přechodné zhoršení. Lidí postižených alergií nebo astmatem každoročně přibývá.

Akce k Mezinárodnímu dni astmatu

Česká iniciativa pro astma je organizátorem celé řady odborných setkání a dalších aktivit. Každoročně organizuje v Praze květnovou konferenci u příležitosti celosvětového Dne astmatu,  což je nejen odborný seminář pro lékaře, ale rovněž setkání s pacienty a volně přístupné informační středisko v osvědčené formě velkého stanu, kde současně probíhá pro zájemce i základní měření plicní funkce. Setkání s veřejností probíhají také v regionech. V květnu se uskuteční po celé České republice různé vzdělávací a zdravotnické akce na téma astma. Členové – lektoři ČIPA oslovují laickou veřejnost formou článků v denním tisku nebo vystoupení v rozhlase a v televizi. Téma Světového dne astmatu v roce 2011 zní "Své astma můžete mít pod kontrolou..."

Akce, které se při té příležitosti uskuteční:

 • Ve středu 4. 5. se koná odborný seminář ke světovému dni astmatu v Olomouci, od 15 hodin je v NH Hotelu nabízena možnost změření funkce plic
 • Čtvrtek 5. 5. je Dnem otevřených dveří v ambulantní části plicního oddělení ve Zlíně, spojený s možností vyšetření plicních funkcí pro veřejnost. Akce probíhá od 9 do 16 hodin.
 • V Mariánských Lázních se nabízí každé úterý v květnu od 8 do 11 hodin možnost měření plicních funkcí v plicní a alergologické ambulanci.
 • Ve středu 25. 5. se koná Světový den astmatu s Českým rozhlasem Brno - od 15 do 17 hodin v budově Českého rozhlasu v Brně lze získat informace o nemoci, její prevenci a léčbě, odborníci budou odpovídat na dotazy pacientů, rovněž si lze nechat provést měření plicních funkcí.
 • Vrcholem je odborná konference, určená především pro pneumonology, alergology, klinické imunology, zdravotní sestry, praktické lékaře všeobecné i pro děti a dorost. Koná se v pátek 6. května od 9 hodin v Praze, v Národním domě na Náměstí míru. Souběžně bude probíhat na Náměstí Míru spirometrie, tedy funkční vyšetření plic.

 

Přečtěte si o astma na Zdravě.cz:

Astma bronchiale

 

Světový den astmatu patří do témat
 • John Smithf374 16.08.2016 04:18:35

  coumadin valtrex interaction fgddddffeecdbeck

 • petr 09.12.2014 18:06:13

  Dobrý den,

  jaké potraviny jíst,když mám astma a kterých se naopak vyvarovat.

  Děkuji za odpovědˇ


Astma patří do témat

Adresář

Diskuze na téma Astma

 • 28.02.2018 07:02 Astma

  Bez vyřešení skutečné příčiny astma nepřináší aplikace kortikoidů ani různé inhalátory trvalé…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku